دوره 2، شماره 9 و 10 - ( 4-1396 )                   جلد 2 شماره 9 و 10 صفحات 41-62 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML Print


چکیده:   (305 مشاهده)

خاقانی و آثارش به‌دلیل ویژگی­ها و برجستگی­هایی که دارد از دیرباز مجال پژوهش و بررسی بوده و این مجال برای علاقه­مندان به آثار خاقانی هم­چنان گسترده و وسیع است. یکی از آثار برجسته در این حوزه که اخیراً روانۀ بازار نشر گردیده؛ کتاب نقد صیرفیان است. در این کتاب هفت اثر مهم، از آثار منتشر شده در حوزه شعر خاقانی،  بررسی و نقد شده‌است­ که عبارتند از:
فرهنگ لغات  تعبیرات دیوان خاقانی شروانی، ضیاء­الدّین سجادی؛ ارمغان صبح، نصرالله امامی؛ سراچه آوا و رنگ و گزارش دشواری­های دیوان خاقانی، هردو از جلال­الدّین کزازی؛ بر بساط قلندر و جام عروس خاوری، هردو از معصومه معدن­کن و نقد و شرح قصاید خاقانی، محمد استعلامی.
مؤلّفِ فاضل به‌خوبی از عهده فراز و فرودِ نقدِ این آثار برآمده و در بسیاری از موارد موفق شده علاوه بر ذکر اشکالات موجود در این آثار، این اشکالات را همراه با مستندات علمی رفع نماید. به‌زعم نگارندگان در این کار باارزش، اشکالاتی است که البته در مقایسه با ارزش­های فراوان این اثر،  چیزی از اعتبار آن نمی­کاهد. ما در سه بخش به بررسی برخی از اشکالات و کاستی­های این اثر ارزش‌مند می­پردازیم که عبارتند از: 1. اشکالات ساختاری یا کلّی 2. اشکالات، کاستی­ها و تکمله­های محتوایی 3.اشکالات تایپی و ویرایشی.
.

 

متن کامل [PDF 759 kb]   (1 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۷/۴/۱۱ | پذیرش: ۱۳۹۷/۴/۱۱ | انتشار: ۱۳۹۷/۴/۱۱