دوره 5، شماره 7 و 8 - ( پاییز و زمستان 1398 )                   جلد 5 شماره 7 و 8 صفحات 148-133 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (2326 مشاهده)

کتاب‌های درسی به­عنوان اولین رسانه و اثری که دانشجویان با آن سر و کار دارند، نقشی اساسی در آموزش و درک درست آنان از مفاهیم موردنظر دارد. این کتاب‌ها باوجود دقت فراوان نویسندگان خالی از اشکالات ساختاری و محتوایی نیستند. بررسی انتقادی این آثار نه­تنها گامی در جهت تضعیف این کتب نیست، بلکه تلاشی در راستای زدودن عیوب احتمالی و رفع کاستی‌های آن­ها در جهت بهره‌گیری بیشتر خوانندگان از این آثار است. کتاب الأدب العربی من العصر الجاهلی حتی سقوط الدوله الأمویه اثر علیرضا شیخی، توسط انتشارات دانشگاه پیام نور به­عنوان کتاب درسی برای واحد تاریخ ادبیات دوره جاهلی در رشته زبان و ادبیات عربی تدوین شده­است. پژوهش حاضر کوشیده­است با استفاده از روش توصیفی-تحلیلی و با بهره‌گیری از متن کتاب، به بررسی نقاط ضعف و قوت آن از دو منظر ساختاری (شکلی) و محتوایی بپردازد. نتایج پژوهش نشان می‌دهد که کتاب حاضر از لحاظ شکلی وضعیت مطلوبی دارد، امّا نوع نوشتار عربی آن دارای ضعف‌هایی است و اشتباه تایپی فراوانی نیز در کتاب به چشم می‌خورد. کتاب علی‌رغم آن­که ازنظر محتوایی جامع است و با  با سرفصل‌های مصوب همخوانی دارد، امّا ارجاعات متوالی و عدم بهره‌گیری از منابع دست اول به­ویژه دیوان‌های شاعران از نقاط ضعف اساسی این کتاب است.
 
متن کامل [PDF 567 kb]   (731 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1398/11/19 | پذیرش: 1398/11/19 | انتشار: 1398/11/19

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.